Filmotéka

Promítání filmů, které jsou k dispozici ve filmotéce, je možné po předchozí domluvě pro školy či skupiny studentů v prostorách centra nebo ve škole.

Absenčně je možné filmy zapůjčit po registraci a úhradě filmového předplatného, které činí 280,-Kč na rok. Zapůjčujeme pouze 2 tituly na 14 dní. Zpozdné za prodlevu při navrácení činí 50,-Kč za každý nový započatý týden.

K dispozici jsou následující filmy:

Abouna

Mahamat Saleh Haroun

Délka: 01:25
Typ:
Jazyk: French
Titulky: French, En

Africa Representa

Harald Friedl

První krajina mého života… Zde jsem se narodil. V tomto světle jsem začal vidět, v tomto světě zvuku jsem začal mluvit. Zde jsem se naučil rozlišovat mezi tím, co člověku dáva klid, a co mu ho bere. Ale pak jsem musel odejít…

Délka: 01:16
Typ: Dokumentární
Jazyk: Swahili
Titulky: English

Afrika

První část titulu obsahuje tematické kapitoly charakterizujíci kontinent, v druhé části jsou pak představeny jednotlivé státy. U každého státu naleznete základní údaje, informace o historii, hospodářství, obyvatelstvu a mnoho dalších zajímavostí.

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: Czech
Titulky: Ne

Afrique, je te plumerai

Jean- Marie Teno

Dokument rekapituluje sto let kulturního imperialismu v Africe. Režisér Jean-Marie Teno se v něm zaměřil na Kamerun jako jedinou africkou zemi, která byla kolonizovaná celkem třemi evropskými mocnostmi. Na jejím příkladu ukazuje, jak vnucená koloniální kultura zničila tradiční společnost. Film je doporučen všem, kdo chtějí porozumět kulturnímu a intelektuálnímu konfliktu současné Afriky.

Délka: 01:28
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English

Afro@Digital

Balufu Bakupa-Kanyinda

První mobilní telefony se objevily v Kongu v roce 1986, dnes zaplavily celou Afriku a nahradily nespolehlivé a drahé pevné linky. Tento film zkoumá dopad digitálních technologií na různé oblasti života v Africe: film, hudbu, módu, proces demokratizace a vzdělávání. Ačkoli internet a digitální telekomunikace s sebou nepochybně přináší další globalizaci, tento dokument dokazuje, že na tento jev Afričané reagují pozitivně například tím, jak rozvíjí mezinárodní digitální kulturní ekologii.

Délka: 00:52
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English

Arlit - deuxième Paris (Arlit - druhá Paříž)

Idrissou Mara Kpai

Dokument je případovou studií migrace a environmentálního rasismu. Byl natočen v městečku Arlit v poušti Nigeru, které je centrem těžby uranu. Evropské korporace mají z těžby obrovské zisky. Za sebou však nechávají kontaminované životní prostředí, nemoci z radiace a nezaměstnanost.

Délka: 01:18
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: Czech

Between Hope and Fear

IRIN

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Cabascabo le wazzou polygame/ Le Retour d'un Aventurier

Oumarou Ganda/ Moustapha Alassane

Délka:
Typ:
Jazyk: French
Titulky: Ne

Chef!

Jean- Marie Teno

" >

Kamerunský filmař Jean-Marie Teno hledá kořeny afrických autoritářských režimů v patrialchální rodině. Teno zpovídá mnoho kamerunských aktivistů za lidská práva, kteří odsuzují "politickou kulturu nezodpovědnosti, jež uděluje mocným beztrestnost a nezodpovědnost."

Délka: 01:01
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English

Coffee to go

Andreas Gruber

Délka: 00:25
Typ: Dokumentární
Jazyk: German
Titulky: Ne

Congo: White King, Red Rubber, Black Death

Peter Bate

Belgická vláda údajně označila tento dokument za zaujatý. A to proto, že film ukazuje krále Leopolda II., na kterého se v Belgii doposud nahlíží jako na hrdinu, jako morálního předchůdce Adolfa Hitlera, zodpovědného za smrt deseti milionů lidí během jeho nenasytného vykořisťování Konga. Film líčí období 1885 - 1908, ve kterém král Leopold přetvořil Kongo ve svou soukromou kolonii. Pod jeho vládou se Kongo stalo pracovním táborem šokující brutality. První hnutí za lidská práva se dalo do pohybu právě na základě toho, co se tehdy dělo v Kongu.

DVD je doplněno dokumentem o tragickém osudu 267 Konžanů, kteří byli vystavováni na Světové výstavě v roce 1897 v Bruselu.

Délka: 01:30
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English

Congo´s Curse (Prokletí Konga)

IRIN

V roce 1998 vypukla v Kongu válka. V průběhu několika týdnů bylo do konfliktu vtaženo šest dalších zemí a řada ozbrojených skupin, které proti sobě stály v boji o zdroje a moc. Do konce května 2003 odešla většina cizích vojsk, ale desítky ozbrojených skupin zůstaly. Miliony lidí byly nuceny k vystěhování, byl jim odepřen přístup ke zdravotní péči a vzdělání. Až na čtyři miliony lidí přišly o život.

Délka: 00:16
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Contes cruels de la guerre

Ibéa Atondi and Karim Miské

Délka: 00:51
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

Courting Justice

Ruth B. Cowan

Tento dokument přináší profily soudkyň, které se zasazují za zlepšení právního systému v Jihoafrické republice, zároveň jsou však konfrontovány institucí justice, která je dominována muži. Tento dynamický snímek zkoumá proces transformace k demokracii prostřednictvím intimních a inspirujících příběhů žen, které se snaží o změnu z pozice soudkyň.

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Daresalam

Issa Serge Coelo

Délka: 01:45
Typ: Válečný
Jazyk: Arabic
Titulky: English

Deadly Catch - Lake Victoria´s AIDS Crisis

IRIN

Je to již více než 20 let, co byl objeven do té doby neznámý virus HIV způsobující AIDS. Původ viru se přisuzuje regionu právě v oblasti Viktoriina jezera, pravděpodobně na území dnešní Ugandy. I přes velké pokroky v medicíně v oblasti léčby a prevence tato nemoc doslova devastuje některé oblasti Afriky. Tento dokument mapuje jednu takovou oblast na břehu Viktoriina jezera, kde téměř každá rodina byla a je zasažena epidemií HIV/AIDS.

Délka: 00:16
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Delta force

Glenn Ellis

Délka: 00:50
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Djeli Conte D'Aujourd'Hui

Fadika Kramo-Lancine

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: Ne

Double Take - Teach about fairtrade and cocoa

Comic Relief

Duoble Take je výukový dokument propagující fairtrade - spravedlivý obchod mimo jiné zaručující farmářům z rozvojových zemí férové ceny za jejich produkty. Proces fairtradového obchodu je v tomto dokumentu sledován na příkladu výroby čokolády, počínaje produkcí kakaových bobů v Ghaně. Místním farmářům je zde garantována relativně stabilní a příznivá výkupní cena zaručující možnost vymanit se z chudoby a žít důstojný život.

Take nás z Ghany zavede do Londýna na komoditní burzu, kde je studentům ve zkratce nastíněna problematika obchodování s kakaem. Poté se seznámí s faktickou výrobou čokolády, její distribucí a prodejem v síti obchodů. Na závěr britští školáci nastíní svůj pohled na fairtrade a představí svoji iniciativu v této oblasti.

Dokument je vhodný pro studenty seznamující se s problematikou fairtrade, ale i pro ty, kteří si chtějí prohloubit své znalosti v oblasti rozvojové problematiky zábavnou a nenucenou formou.

Délka: 00:35
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: PAPAPAA

En Attendant le Bonheur (Waiting for happines) - Heremakono

Abderrahmane Sissako

Délka: 02:02
Typ: Drama
Jazyk: French
Titulky: English, S

End of the Rainbow (Konec duhy)

Robert Nugent

Film zkoumá kulturní, ekonomický a environmentální dopad nadnárodní těžby zlata ve vzdálené komunitě v severovýchodní Guinei. Dějem provází dva muži: místní vesnický náčelník a hlavní těžební inženýr. Na nich ukazuje naprosto odlišné životní styly a protiklady světů globálních korporací a místní předindustriálních společností. V pozadí se pak objevuje militaristický režim prezidenta Lansana Conté, který vládl od roku 1984 a který udělil těžební společnosti povolení. Film nastoluje otázku na čí straně je zisk, když jsou k rozvoji země pozvány cizí společnosti?

Délka: 01:23
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English, C

Ezra

Newton I. Aduaka

Na konci občanské války stojí šestnáctiletý Ezra před mírovou komisí. Jeho sestra zůstala jako jediný svědek útoku, který Ezra vedl proti jejich vesnici. Během napadení zahynuli jejich rodiče. Oba sourozenci se ve svých vzpomínkách vracejí až do dob, kdy byl Ezra jako chlapec unesen a držen ve výcvikovém táboře. Skrze oba subjektivní pohledy film vykresluje život v jednotkách rebelů, manipulaci s vojáky a pomalé nastolování míru. Ezra se musí naučit žít beze zbraně a uvědomit si, že i on jednou vedl normální život. Tato tématika je režisérovi blízká, protože jako malý s rodinou kvůli válce opustil Nigérii. Jeho pohled na dětské vojáky není moralizující kritikou, ale svědectvím o obětech na obou stranách konfliktu.

Délka: 01:50
Typ: Válečný
Jazyk: English
Titulky: Ne

Faraw! - Great African Films - Vol 1

Abdoulaye Ascofare, Drissa Toure

Délka: 15:25
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Fathers

Ermias Woldeamlak, Celine Gilbert, Amaka Igwe

The Father Režie: Ermias Woldeamlak, Etiopie Délka: 26 min, v amharštině s anglickými titulky

Surrender Režie: Celine Gilbert, Tanzánie Délka: 26 min, ve svahilštině s anglickými titulky

Tento film ze Zanzibaru odhaluje tvář otcovské tyranie. Otec kontroluje život svého rebelantského syna sjednáním sňatku a zapojením do společnosti dospělých.

A Barber’s Wisdom Režie: Amaka Igwe, Nigérie Délka: 26 min, v angličtině

Postarší holič Amaduo začne mít problémy se svou živností. Dostane nápad orientovat se na novou cílovou skupinu: mladé, pubertální chlapce vyznávající styl hip-hop. K tomu, aby přilákal tuto klientelu, využije svých dcer a až později si uvědomí, že jeho touha po úspěchu může něco stát.

Délka: 01:18
Typ: Drama
Jazyk: Amharic
Titulky: English

From North to South - Sudan´s Displaced Head Home

IRIN

Díky mírové dohodě z roku 2005, která ukončila dlouhotrvající občanskou válku, se do jižního Súdánu začínají postupně vracet obyvatelé žijící v exilu či v severní části Súdánu. Dokument mapuje jejich obtížný návrat domů. Velkým problémem však je, že tito lidé přicházejí na území zdevastované mnohaletou válkou, kde je přístup k základní zdravotní péči a vzdělání velmi omezený, infrastruktura nefunguje a jejich začlenění do normálního života tak bude více než obtížné.

Délka: 00:15
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Gem Slaves (Otroci drahokamů) - Tanzanite´s Child Labor (Dětská práce na tanzanitech)

IRIN

Mereni je jediné místo na zemi, kde se těží vzácný kov tanzanit. Přestože těžba vynáší 300 milionů dolarů ročně, obyvatelé Mereni, žijí v zoufalé bídě, která nejvíce postihuje děti. Za mzdu, která vystačí sotva na jedno jídlo, denně riskují život ve špatně vybudovaných dolech. Navzdory úsilí tyto praktiky zastavit, mezinárodní poptávka po tanzanitu nadále nutí tyto děti pracovat v podzemí.

Délka: 00:15
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

God Sleeps in Rwanda

Kimberlee Acquaro, Stacy Sherman

Po genocidě ve Rwandě v roce 1994 tvořily ženy 70% obyvatelstva, což pro ně představovalo obrovské břímě, ale i nevídanou příležitost. Film zachycuje životy pěti odvážných žen a jejich inspirující příběhy ztráty i nápravy po té, co museli znovu vybudovat své životy a znovu definovat svou roli v Rwandské společnosti.

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Haramuya - Great African Films - Vol 1

Drissa Toure

Délka: 01:26
Typ:
Jazyk: Bambara
Titulky: English

Homecoming

Norman Maake

Tři veteráni ozbrojené složky Afrického národní kongresu se v roce 1996 po letech exilu vrací do post-apartheidové Jihoafrické republiky. Každý z nich se snaží najít své vlastní místo v nové společnosti. Charlie sní o tom, že si otevře bar, Thabo musí dát do pořádku svůj vztah s manželkou a synem a Peter nadále pracuje pro svou politickou stranu a pátrá po zrádcích ANK. Film byl natočen na základě skutečných zkušeností spisovatele Zoly Maseka a bývalého vokáka ANK.

Délka: 01:30
Typ: Drama
Jazyk: English
Titulky: Ne

House of love

Cécil Moller

Délka: 00:26
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

IRIN News Videos

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

kinderwelt weltkinder - 8 Filme zu Kinderalltag in Afrika, Asien und Lateinamerika

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: German
Titulky: Ne

Kirikou and the Sorceress (Kirikou v divočině)

Michel Ocelot

Animovaný film vycházející z africké lidové tvorby vypráví příběh malého Kirikou, který se narodil v jedné africké vesnici, na niž čarodějka Karaba uvalila strašlivé prokletí. Kirikou se vydává na cestu, aby objevil jak osvobodit vesnici a zjistil, proč je čarodějka tak zlá. Skvělou animaci doprovází hudba slavného senegalského hudebníka Youssou N´Dour.

Délka: 01:14
Typ: Rodinný / pro děti
Jazyk: English
Titulky: Czech

Kounandi

Apolline Traore

Kounandi je prvním velkým filmem režisérky Apolline Traore z Burkiny Faso. Příběh trpasličí ženy se odvíjí podle tradic lidového vyprávění a je působivou pohádkou pro dospělé o lásce a oběti, kterou láska vyžaduje.

Délka: 00:50
Typ: Drama
Jazyk: Duala
Titulky: English

La noire de...

Sembene Ousmane

Délka:
Typ:
Jazyk: French
Titulky: Ne

La tête dans les nuages

Jean- Marie Teno

Délka: 00:34
Typ:
Jazyk: French
Titulky: English

Le Franc / La Petite vendeuse de soleil

Djibril Diop Mambety

Délka:
Typ: Drama
Jazyk: French
Titulky: French, En

Le Mandat

Sembene Ousmane

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: Ne

Les Tam-Tams se sont tus

Philippe Mory

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: Ne

Liberia: A Fragile Peace

Steven Ross

Film zachycuje období od odchodu Charlese Taylora až po zvolení Ellen Johnson-Sirleaf jako první africké ženy hlavou státu. Dokument líčí obtíže a výzvy spojené s obnovou národa zničeného válkou. Film míří pod povrch novinových titulků a zkoumá, co se skutečně s tímto národem založeným bývalými otroky stalo.

Délka: 01:00
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Love, Positively

IRIN

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Madame Brouette

Moussa Sene Absa

Máti, přezdívaná madame Brouette, je mladá energická senegalská žena, která se napohled nijak neliší od početného společenství svých sousedek, živořících spolu s rodinami v kolonii chatrčí města Sandaga. Zatímco však její vrstevnice odevzdané snášejí svůj trpký osud, Máti se neváhá vzepřít a dát zřetelně najevo nesouhlas, kdykoliv narazí na nějaké bezpráví. Odvážně se ujme ženy bité manželem a sama se rozvede, odhodlána bez pomoci živit a vychovávat svou malou dceru. Nenechá se omezovat ani milencem, a dokonce se odváží uskutečnit i svůj sen o skromné restauraci, kde by vařila podle francouzských receptů. Taková vzpoura ovšem nemůže skončit jinak než potrestáním... Režisér se obratně vyhýbá melodramatu a nabízí podívanou, v níž půdorysem svižné emancipační agitky prostupují prvky ironické nadsázky, muzikálové stylizace a záměrně triviální dramatizace skutečnosti. Film také zaujme spektakulárností, těžící z pestré barevnosti a dekorativnosti domorodých oděvů i prostředí, a rovněž takřka choreograficky řešenými davovými scénami.

Délka: 01:45
Typ: Komedie
Jazyk: French
Titulky: English

Madiba: The Life and Times Nelson Mandela

Benger, Robin

Konec apartheidu a vytvoření volební demokracie v Jižní Africe byl stejně tak úspěchem miliónů lidí v této zemi i jinde, jakož i skvělým lidským úspěchem jednotlivce, jehož osobní příběh v sobě skýtá veškerá utrpení a vítězství jeho lidu: Nelson Mandela. V původním znění s titulky.

Délka: 01:44
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Malaria - Killer Number One (Malárie - zabiják číslo jedna)

IRIN

Podle odhadů malárie ročně zabíjí až tři milióny lidí po celém světě - většinu z nich v Africe, kde je nejčastější příčinou smrti v mnoha zemích na jih od Sahary.

Etiopie patří k zemím, které jsou zasaženy nejvíce. Nemoc může během jediné epidemie zabít tisíce lidí. Extrémní chudoba, nedostatek zdravotní péče a populační tlaky napomáhají bleskovému šíření této choroby.

Délka: 00:20
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Mama Afrika Bintou

Fanta Regina Nacro

Bintou žije se svým manželem Abelem a jejich dětmi v Ougadougou. Bintou chce posílat svou dceru Biba do školy, ale manžel nechce za školu platit. Bintou proto vydělává peníze sama. Díky mikropůjčce a pracovitosti se jí podaří otevřít si svůj obchod.

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: German
Titulky: French

Manuály k programu globálního vzdělávání z cyklu Svět v nákupním košíku

Manuály k programu globálního vzdělávání z cyklu Svět v nákupním košíku.

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: Czech
Titulky: Ne

Masai - The Rain Warriors

Pascal Plisson

Masajská vesnice v keňské savaně je zkoušena dlouhotrvajícím suchem. Stará tradice říká, že sucha jsou kletbou Červeného Boha. Usmířit boží hněv, zajistit déšť a zachránit tak vesnici, může pouze vzácná oběť: hříva krále lvů, Vitchouy. Vesnice svěří tento úkol skupině dospívajících chlapců, válečníků kmene, kteří se vydávají na pouť savanou, aby ulovili obávaného lva a přinesli tak déšť. Cesta za bájným lvem je zkouškou odvahy, přátelství a oddanosti, je rituálem během něhož chlapci dospívají v muže. Film je vhledem do života a tradic afrického kmene, který i ve dvacátém prvním století žije podle obyčejů svých předků: obklopen divokou přírodou, závislý na jejích darech a svých schopnostech s nimi naložit, s kulturou čerpající z odkazu svých otců.

Délka: 01:34
Typ: Akční a dobrodružný
Jazyk: Masai
Titulky: English

Mémoire entre deux rives (Memory between Two Shores) - Memory Between Two Shores

Frédéric Savoye, Kader

Délka: 01:30
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

Moi et mon blanc

S. Pierre Yameogo

Komedie, odehrávající se ve Francii, vyprávějící o strastech a slastech afrického studenta Mamadiho, pocházejícího z Burkiny Faso. Jeho jediným zdrojem příjmu je práce ve společnosti, která mu už delší dobu nezaplatila za odvedenou práci, a tak se začíná rozvíjet celé klubko problémů. Mladík nemá finance na zaplacení nájmu, proto je nemilosrdně vystěhován a nucen najít si lepší zaměstnání. Díky strýcově pomoci se štěstí obrací v jeho prospěch... Získá práci v podzemních garážích, kde se střídá s dalšími hlídači a kde je svědkem různých zločinů, jak už při provozování prostituce, tak při pašování drog. Na záchodě objeví nehoráznou sumu peněz a velké množství drog, díky nimž se stává bohatým. Se svým francouzským kamarádem Franckem musí čelit vlně nebezpečí, jenž vyvolal zdařilý nález, který jim nepatří a rozhodnou se pro výlet do Mamadiho rodné země. Po příletu jsou přivítání početnou rodinou, skládající se z 3 otcových manželek a 10 dětí. Nezbývá než uskutečnit plán, s nímž se vydali do afrických končin. S nadšením proto vybírají místo k pronájmu pro budoucí bar či restauraci. Co myslíte? Vydaří se jim plán?

Délka: 01:30
Typ: Komedie
Jazyk: French
Titulky: Ne

Monday's Girls

Ngozi Onwurah

" >

Film poodhaluje tradiční iniciační rituál Iria a ukazuje, jak je přijímán v dnešní Nigérii. Porovnává odlišné pohledy a postoje dvou mladých žen, které tento rituál podstupují. Florence, která žije celý svůj život v deltě Nigeru, a Azikwe, která již deset let studuje ve vzdáleném městě. Součástí rituálu je obnažení horní poloviny těla, výrazné přibírání na váze a zkoumání panenství žen. Ty jsou na konci rituálu "představené společnosti". Dokument se zabývý komplexní povahou tradic, kdy někteří lidé je přijímají a vítají v podobě, tak jak jim byly předány, zatímco jiní tyto rituály nebo alespoň některé jejich prvky odmítají.

Délka: 00:50
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Muna Moto

Jean Pierre Dikongue Pipa

Délka:
Typ:
Jazyk: French
Titulky: Ne

Neglected diseases (Opomíjené choroby)

Délka:
Typ:
Jazyk: English
Titulky: Czech

O Heroi

Zézé Gamboa

Příběh, situovaný do hlavního města Angoly Luandy, se odehrává dva roky po skončení vleklé občanské války, kdy zdevastovaná země pomalu ožívá. Vitório je válečný veterán, který přišel o nohu a marně se snaží začít nový život. Nejenže se mu nedaří najít zaměstnání, ale ještě přijde o protézu i medaili za statečnost. Kromě něj sledujeme osudy dalších postav v jeho okolí: dvanáctiletého Manua, který ve válce přišel o rodiče, žije s babičkou a potuluje se v noci s partou výrostků, prostitutky Marie Barbary, která ztratila za války syna, mladé učitelky Joany a jejího snoubence z lepší rodiny. Dokumentárně zaznamenané syrové situace připomenou v mnohém italské neorealistické filmy. Do hraného děje se výrazně otiskla specifická atmosféra i kolorit afrického města, jež se vzpamatovává z poválečného traumatu.

Délka: 01:37
Typ: Drama
Jazyk: Portuguese
Titulky: English

Our bodies...their battleground - Gender Based Violence During Conflict

IRIN

Tento dokument upozorňuje na krizi, které jsou nuceny čelit ženy a děti na celém světě v dobách konfliktu. Film se zaměřuje na oblasti Konga a Libérie, kde byly znásilňovány ženy, zatímco viníci zůstali nepostižitelní. Filmoví tvůrci ukazují práci, kterou mnoho z takto postižených žen koná, aby pomohly hojit rány těchto nepotrestaných hrůzných činů a vyjít z nich dál.

Délka: 00:20
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Paul Simon: GRACELAND - The African Concert

Michael Lindsay-Hogg

Délka: 01:30
Typ: flmt_music-performing-art
Jazyk: English
Titulky: Ne

Peace under fire

IRIN

Dokument ve zkratce mapuje krizi v Dárfúru, která propukla na tomto území v roce 2003. V krátkém čtvrthodinovém sestřihu se seznámíme s katastrofickými dopady ozbrojených konfliktů na místní obyvatele, kteří jsou nuceni opouštět své domovy a masově prchat do jiných oblastí Súdánu či do sousedního Čadu. Přeplněné uprchlické tábory se zde potýkají nejen s nedostatečnou zdravotní a sociální péčí, ale i s nedostatkem vody, které je v této oblasti extrémně málo.

Délka: 15:33
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Picking up the Pieces

IRIN

V roce 1986 vznikla v severní Ugandě povstalecká skupina pod zkratkou LRA (Lord´s Resistance Army – Armáda Božího odporu), která se snažila o převrat a o nastolení křesťanského teokratického státu založeného na deseti Božích přikázáních. Mezinárodní organizace obviňují LRA z řady válečných zločinů - včetně znásilňování, mučení či znetvořování těl a usekávání končetin. LRA stojí za únosem asi 20 tisíc (podle jiných zdrojů 60 tisíc) dětí. Více než dvě desítky let trvající brutální válečný konflikt v Ugandě vystřídala mírová jednání mezi ugandskou vládou a rebely z LRA, která přinesla relativní bezpečí pro uprchlíky ze severní části Ugandy. Uprchlické tábory byly uzavřeny a lidé se pomalu začínají vracet do svých domovů. Překážkou v návratu k normálnímu životu jim je však chudoba, hlad a nemoci. Podaří se v takových podmínkách udržet křehký mír?

Délka: 00:23
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Poussieres de ville

Moussa Touré

Délka: 00:52
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English

Razor´s Edge - The Controversy of Female Genital Mutilation

IRIN

Ženská obřízka je velmi rozšířená nejen v zemích subsaharské Afriky, ale také v zemích Blízkého východu. Po celém světě jsou ročně milióny žen, dívek a dětí oběťmi této praktiky. Dokument IRIN byl natočen v Sierra Leone a Etiopii. Zaměřuje se na kulturní odlišnosti a odlišnosti v přístupu vlády i humanitárních organizací v těchto zemích. Snaží se nalézt vysvětlení, proč je ženská obřízka stále velmi rozšířená a ukazuje, že jen snaha vlády a humanitárních organizací nestačí. Společnost sama musí změnit svůj pohled na ženskou obřízku.

Délka: 15:46
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Rwanda pour mémoire

Samba Félix N'Diaye

Délka: 01:08
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

Sarafina

Darrell James Roodt

Sarafina se odehrává v Sowetu v době apartheidu. Sarafina je mladá dívka, která se podílí na činnosti ve skupině proti segregaci. Ve škole se učila jen bělošskou verzi historie. Její učitelka dějepisu (Whoopi Goldberg) ji však potají podává jinou verzi – to, že studenti sami se mohou podílet na změně situace. Sarafina se spolu s kamarády účastní mnoha nebezpečných protestů.

Délka: 01:38
Typ: Drama
Jazyk: English
Titulky: Ne

Schrei nach Freiheit (Cry Freedom)

Richard Attenborough

Film se odehrává v Jižní Africe a soustředí se na postavu dvou mužů. Jedním z nich je Steve Biko, bývalý studentský vůdce, který založil Hnutí černošského sebeuvědomění v roce 1969 a vzdal se studia medicíny, aby se mohl věnovat hnutí jako aktivista. Dalším mužem, kterému se mu film věnuje více (až příliš, podle některých kritiků) je běloch Donald Woods, novinář liberálního deníku. Woods se zpočátku nestavěl k Bikově boji s velkým zájmem, nicméně po setkání s ním změní názor a postaví se za něj. Film je založen na skutečných událostech.

Délka: 02:32
Typ: Drama
Jazyk: German
Titulky: English

Si-Guereki, la reine mère - The Queen Mother (Matka královna)

Idrissou Mara Kpai

Tímto dokumentem chtěl režisér původně vzdát hold svému otci, členu významné rodiny lidu Borgu v severním Beninu. Během natáčení však začal objevovat svět své matky a svých sester, který mu byl vlivem některých tradic doposud skryt. Moderní způsob života však proniká na území Borgu a s tím se mění role žen. Film nabízí otázky, do jaké míry může například tradiční role "královny matky" přispět k rozvoji vzdělávání, plánování rodiny nebo osvěty o AIDS.

" >

" >

Tímto dokumentem chtěl režisér původně vzdát hold svému otci, členu významné rodiny lidu Borgu v severním Beninu. Během natáčení však začal objevovat svět své matky a svých sester, který mu byl vlivem některých tradic doposud skryt. Moderní způsob života však proniká na území Borgu a s tím se mění role žen. Film nabízí otázky, do jaké míry může například tradiční role "královny matky" přispět k rozvoji vzdělávání, plánování rodiny nebo osvěty o AIDS.

Délka: 01:02
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English, C

Sia/The Dream of the Python - Great African Films - Vol 2

Dani Kouyaté

Kombi je chudé město, kterému vládne tyranský král. Aby navrátil město zpět k prosperitě, poradí mu kněží, aby vykonal tradiční lidskou oběť. Sia, nejkrásnější mladá žena je vybrána k takové oběti. Její snoubenec se proti takovému rituálu začne bouřit a nakonec se ve svém přístupu rozdělí celé městečko. Následují další potíže, v nichž se postavy různě vypořádávají s problémy cti, korupce a moci.

Délka: 01:30
Typ: Drama
Jazyk: French
Titulky: English

Sisters in Law

Florence Ayisi, Kim Longinotto

Dokument nabízí zcela fascinující a místy humorný pohled na fungování malého soudu v Kamerunu. Přísná žalobkyně Vera Ngassa a předsedkyně soudu Beatrice Ntuba šiří moudrost a spravedlnost s razancí i soucitem.

Délka: 01:44
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Slum Survivors (Přežít ve slumu)

IRIN

Po celém světě se lidé z venkova, kteří se neuživí jako zemědělci, stěhují do měst s vidinou lepší budoucnosti. Realita je však jiná. Většině rodin se nepodaří nalézt práci, peníze na bydlení nemají, a proto nakonec končí na okraji společnosti v chudinských čtvrtích na předměstích velkých měst po celém světě, ve slumech.

Dokument Slum Survivors dává nahlédnout do života v keňském slumu Kibera, kde v současné době přežívá hluboko pod hranicí chudoby více než milión lidí.

Během dokumentu je divákům postupně představeno šest lidí, kteří vypráví své životní příběhy o každodenním boji s extrémní chudobou a každý po svém se snaží najít východisko z tohoto začarovaného kruhu chudoby.

Délka: 00:42
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech
Edice: IRIN

Somalia: A State of Need (Somálsko: stav nouze)

IRIN

Po letech konfliktu a izolace se Somálsko ocitá opět na pokraji. Velká část země je nyní pod kontrolou Svazu islámských soudů, ale přinese to zemi bezpečí a rozvoj nebo dojde k regionálnímu konfliktu?

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Standing Tall (Stát na vlastních nohou)

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Story of stuff

Annie Leonard

Film Story of Stuff vypráví "příběh věcí" od okamžiku získávání území pro těžbu nerostných surovin, přes těžbu samotnou, mísení přírodní suroviny s toxickou chemií a výrobu spotřebního zboží, až po jeho velmi efektivní prodej, kraťoučkou dobu používání a následnou likvidaci jakožto nebezpečného odpadu. Všechny ty věcičky, bez nichž se neobejdeme, přímo ovlivňují životy obrovských komunit lidí u nás i v zahraničí, většina tohoto dění je však dobře skryta našemu pohledu. Příběh věcí je dvacetiminutový krátký pohled na rub naší produkce a spotřeby. Věděli jste například, že z celkového objemu zboží na trhu se po šesti měsících od prodeje používá již pouhé 1%? Rozhodně všem vřele doporučuji tomuto snímku oněch 20 minut času věnovat.

Délka: 00:20
Typ: Dokumentární
Jazyk: German
Titulky: Ne

Taking Root: The Vision of Wangari Maathai (Kořeny: Vize Wangari Maathaiové)

Lisa Merton, Alan Dater

Délka: 00:58
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Tasuma - Great African Films - Vol 2

Daniel Kollo Sanou

Komedie odehrávající se v Burkině Faso. Film vypráví příběh Sogo Sanoua alias Tasumy, bývalého francouzského vojáka, jenž byl členem africké jednotky známé jako Tiralleurs Sengalais, která bojovala za Francii v různých válkách. Sanou se 50 let snažil získat zasloužený důchod pro válečné veterány. Sogo, přesvědčen o tom, že již brzo obdrží peníze, koupí na dluh mlýn pro vesnici. Ale platba stále nepřichází…

Délka: 01:30
Typ: Komedie
Jazyk: Mooré
Titulky: English

The Desert Ark

Mohamed Chouikh

Film je alžírskou verzí Romea a Julie. Amin s Myriam se tajně milují. Jejich rodiny jsou však soupeři, a když objeví jejich vztah, konflikt je nevyhnutelný. Film je univerzální metaforou, která odsuzuje veškeré hrůzy pramenící z extremistického násilí.

Délka: 01:30
Typ: Drama
Jazyk: Arabic
Titulky: English

The Eighth Plague - West Africa's locust invasion

IRIN

Během roku 2004 bylo několik západoafrických zemí postiženo nejhorší invazí sarančat za posledních 15 let. Ničivý hmyz zasáhl území miliónů hektarů polí a pastvin a zničil úrodu v Mauritánii, Senegalu, Nigeru, Burkině Faso, Mali, Čadu, Gambii a dalších zemích.

Dokument odhaluje příčiny katastrofy, její devastující následky pro populaci a hledá možná řešení, která by jí pomohla předejít.

Délka: 00:16
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

The Long Journey Home (Dlouhá cesta domů) - Angola´s Refugee Return

IRIN

V dubnu 2002, rebelové z osvobozeneckého hnutí UNITA podepsali příměří s angolskou vládou, čímž byla po 30 letech bojů ukončena občanská válka. Jakmile byla mírová smlouva podepsána, milióny Angolanů, kteří byli kvůli válce nuceni z vlasti uprchnout, se vydali na dlouhou cestu domů.

Dědictví války však dopadá na Angolu a její obyvatele i přes nastolení míru. Desítky let bojů ponechaly zemi v bezútěšném stavu. V místech, kam se lidé vracejí, nejsou školy, zdravotnická zařízení ani práce. Nášlapné miny jsou naopak všude.

Film Dlouhá cesta domů ukazuje výzvy, kterým uprchlíci musí čelit po svém návratu.

Délka: 00:16
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

The marriage of Anansewa

Sutherland, Efua Theodora

Délka: 02:55
Typ: Drama
Jazyk: English
Titulky: Ne

The Shadows of Peace - Life after LRA

IRIN

V severní Ugandě se po více než dvacetiletém konfliktu schyluje k míru mezi povstalci z LRA (Lord´s Resistance Army – Armáda Božího odporu) a vládními milicemi. Lidé postižení válečným konfliktem však nemohou tak snadno zapomenout na utrpení, které během války prožívali. Dokument mapuje osud bývalých členů LRA, kteří byli často ještě jako děti uneseni ze svých rodin a vycvičeni v brutální vojáky. Po dlouhé době se vracejí zpět do svých komunit a rodin, pro které je však extrémně těžké odpustit a přijmout je zpátky mezi sebe.

Délka: 00:15
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne
Edice: IRIN

Thomas Sankara, the Upright Man (Thomas Sankara, spravedlivý muž)

Robin Shuffield

" >

" >

Tento dokument představuje charismatického vůdce, který se v roce 1983 dostal na čtyři roky k moci ve státě Horní delta, jemuž dal název Burkina Faso (Země spravedlivých lidí). Film ukazuje, proč se tomuto vůdci přezdívalo "Africký Che". Sankara kritizuje zahraniční pomoc jako zbraň neokolonialismu. Mezi prvními opatřeními po jeho nástupu k moci bylo snížení platů státních úředníků, posilování práv žen, očkování apod.

" >

Tento dokument představuje charismatického vůdce, který se v roce 1983 dostal na čtyři roky k moci ve státě Horní delta, jemuž dal název Burkina Faso (Země spravedlivých lidí). Film ukazuje, proč se tomuto vůdci přezdívalo "Africký Che". Sankara kritizuje zahraniční pomoc jako zbraň neokolonialismu. Mezi prvními opatřeními po jeho nástupu k moci bylo snížení platů státních úředníků, posilování práv žen, očkování apod.

" >

" >

Tento dokument představuje charismatického vůdce, který se v roce 1983 dostal na čtyři roky k moci ve státě Horní delta, jemuž dal název Burkina Faso (Země spravedlivých lidí). Film ukazuje, proč se tomuto vůdci přezdívalo "Africký Che". Sankara kritizuje zahraniční pomoc jako zbraň neokolonialismu. Mezi prvními opatřeními po jeho nástupu k moci bylo snížení platů státních úředníků, posilování práv žen, očkování apod.

Délka: 00:52
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Czech

Traces, empreintes de femmes

Katy Lena Ndiaye

Délka: 00:52
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

Twelve Disciples of Nelson Mandela

Thomas Allen Harris

Režisér se ve filmu vrací ke svému nevlastnímu dědečkovi, Benjaminu Pule Leinaeingovi (Lee) a tisícům dalších Jihoafričanů, kteří léta bojovali v exilu za svobodu proti rasistickému apartheidu. Divák se seznámí s důležitými body boje proti apartheidu, počínaje padesátými léty, kdy začaly kampaně odporu, až po propuštění Nelsona Mandely z vězení. Tyto události jsou ukázány paralelně s tím, jak se vyvíjelo hnutí pan-afrikanismu, černošské uvědomění v USA a sdílení společné identity všech lidí afrického původu.

Délka: 01:13
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Uganda's Forgotten Emergency - The unholy terror of the Lord's Resistance Army

Tento film se soustředí na tragické důsledky válečného konfliktu v Ugandě, a to obzvláště na děti. Ukazuje tisíce dětí, které musí ujít mnoho kilometrů každý večer, aby se dostaly do relativního bezpečí města nebo tábora. Hrozí totiž, že je unesou rebelové. Ve městech spí ve veřejných budovách nebo na ulici. Tito „nocležníci“ jsou symbolem obrovské hrůzy, kterou neumí ukončit ani ugandská vláda ani mezinárodní společenství.

Délka: 00:15
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Under the Gun - Displacement in the Central African Republic

IRIN

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Vacances au pays

Jean-Marie Teno

Délka: 01:15
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: English

Voyage Musical

Délka:
Typ: flmt_music-performing-art
Jazyk: French
Titulky: Ne

Wa N´wina (Sincerely Yours)

Dumisani Phakathi

Délka: 00:52
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

Warming by the Devil´s Fire

Charles Burnett

Ve filmu, který je dějově zasazen do padesátých let, se mladý muž setkává se svou rodinou v Mississippi a zažívá mezigenerační napětí mezi nebeskými melodiemi spirituálů a ďábelským kvílení jazzu. Podle režiséra Burnetta není film jen o návratu do rodného domu a není to jazzový dokument. Je vzpomínkou na obojí. Cesta domů a ty staré okamžiky bluesové hudby jsou záležitostí minulosti, vzpomínka na ně je však stále přítomná.

Délka: 01:29
Typ: Drama
Jazyk: English
Titulky: Ne

Warrior Marks

Pratibha Parmar

Délka: 00:54
Typ: Dokumentární
Jazyk: English
Titulky: Ne

Wend Kuuni, Buud Yam

Gaston J.M. Kabore

Délka:
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: Ne

Xalima la plume

Ousmane William Mbaye

Délka: 00:51
Typ: Dokumentární
Jazyk: French
Titulky: French, En

Zimbabwe de la libération au chaos

Michael Raeburn

Film začíná hrozivou větou: „Tento film bude zakázán, a já vypovězen do exilu.“ Protože to, co obsahuje, nebude akceptováno v Zimbabwe Roberta Mugabeho. Pro režiséra snímku Zimbabwe, de la libération au chaos (Zimbabwe, od osvobození k chaosu) Michaela Reaburna byl Mugabe přes to všechno pravým vůdcem, a to především kvůli myšlenkám, za které bojoval.

Délka: 00:55
Typ:
Jazyk: French
Titulky: French, En
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   
zaslat heslo

Vygenerovat a zaslat heslo

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz